Svatý Kopeček – figura świętego Jana Nepomucena

Posty: 265
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Svatý Kopeček – figura świętego Jana Nepomucena

Postautor: Kama » niedziela 14 sty 2024, 22:00

Svatý Kopeček – to część czeskiego miasta Ołomuniec, leżąca na wzniesieniu (382 m n.p.m.), odległym od centrum miasta o ok. 10 km. Znajdująca się tam Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wraz z klasztorem Norbertanów są widoczne z całej okolicy.

Tuż obok Bazyliki, w niewielkim parczku, na trójdzielnym (?), trójramiennym (?) cokole, otoczonym sześciokątną balustradą, stoi barokowa, kamienna figura świętego Jana Nepomucena.

Przedstawienie postaci nieco odbiega od tych, które dotąd udało mi się zobaczyć.
Wprawdzie święty ubrany jest tradycyjnie, ma też aureolę z pięcioma gwiazdami, lecz atrybuty należne mu – krucyfiks oraz biret i palma męczeństwa – są w rękach towarzyszących mu aniołków.
Jan nie stoi w kontrapoście, a na jego twarzy nie widać zadumy.
Bystry wzrok i sylwetka mocno pochylona do przodu – wygląda tak, jakby gonił niesforne dzieciaki, starając się odebrać im swoją własność.

Niestety zrobiłam tylko jedną fotografię tego pomnika, więc nie mogę pokazać obecnych na nim dwóch spośród trzech kartuszy z płaskorzeźbionymi, znanymi w ikonografii scenami z życia świętego Jana Nepomucena, a są to – Spowiedź św. Zofii („wyciągnęłam” z fotki ile się dało, ale i tak kiepsko widać) Tortury i Topienie.

Foto - lipiec 2018

SK JN 1.jpg
SK JN 1.jpg (138.1 KiB) Przejrzano 196 razy

SK JN 2.jpg
SK JN 2.jpg (120.3 KiB) Przejrzano 196 razy

SK JN 3.jpg
SK JN 3.jpg (105.89 KiB) Przejrzano 196 razy

SK JN 4.jpg
SK JN 4.jpg (68.95 KiB) Przejrzano 196 razy

SK JN 5.jpg
SK JN 5.jpg (108.13 KiB) Przejrzano 196 razy

SK JN 6.jpg
SK JN 6.jpg (84.1 KiB) Przejrzano 196 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Czechy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość