Sulistrowice - zegar słoneczny (dawny)

Posty: 28135
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Sulistrowice - zegar słoneczny (dawny)

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 10 lip 2023, 16:18

Sulistrowice (Gross Silsterwitz) to miejscowość położona w powiecie wrocławskim, w gminie Sobótka, malowniczo położona u stóp Ślęzy, nad sztucznie utworzonym zalewem.

Wpierdzieliłam się tam w największy upał, w pełni lata, więc przedstawiacie sobie, jak to wyglądało: pobocza pozastawiane autami, rowerzyści, rodziny z dziećmi i pani w SUV-ie, która nie mogła pojąc, że najpierw należy wypuścić z wąskiej ulicy kolumnę samochodów, żeby potem móc w nią wjechać.
Niniejszym bardzo współczuję stałym mieszkańcom tej bardzo ciekawej wsi.

A teraz ad rem.
Okazuje się, że na południowej elewacji przedwojennego domu, znajdującego się przy ulicy Bolesława Chrobrego 12, pod niewielką wnęką mieszczącą figurkę, zachował się stary gnomon nieistniejącego już zegara słonecznego.
Jestem bardzo ciekawa, jak pierwotnie wyglądał.
A gdybym to ja była właścicielem takiego domu, to z cala pewnością ustawiłabym rusztowanie i poświęciła jeden słoneczny, wolny od pracy dzień, żeby taki zegar na nowo namalować.

Zdjęcia wykonałam w lipcu 2023 roku.
Załączniki
Sulistrowice (1).JPG
Sulistrowice (1).JPG (74.23 KiB) Przejrzano 376 razy
Sulistrowice (3).JPG
Sulistrowice (3).JPG (73.39 KiB) Przejrzano 376 razy
Sulistrowice (2).JPG
Sulistrowice (2).JPG (63.7 KiB) Przejrzano 376 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1443
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Sulistrowice - zegar słoneczny (dawny)

Postautor: smar » poniedziałek 10 lip 2023, 20:47

Karolina Kot pisze:...A gdybym to ja była właścicielem takiego domu, to z cala pewnością ustawiłabym rusztowanie i poświęciła jeden słoneczny, wolny od pracy dzień, żeby taki zegar na nowo namalować...

Jak kiedyś coś takiego będziesz chciała zrobić to pamiętaj że w grę wchodzą tylko cztery dni w roku (lub bardzo blisko nich...): 16 kwiecień, 15 czerwiec, 1 wrzesień i 25 grudzień (ale ten ostatni jest do kitu gdyż niewielką część tarczy wymalujesz; generalnie polecam 15 czerwca!) ;)


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość