Niemcza - Wojsławice, zegar słoneczny (?) na terenie Arboretum

Posty: 28112
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Niemcza - Wojsławice, zegar słoneczny (?) na terenie Arboretum

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 24 lip 2023, 22:42

Na terenie Arboretum w Wojsławicach (Woislowitz, Eibenhof), niegdyś osobnej miejscowości, obecnie stanowiącą dzielnicę Niemczy (Nimptsch) w powiecie dzierżoniowskim, natrafić można na ciekawą, ażurową, sferyczną konstrukcję.
Na stronie GNOMONIKA.pl znalazłam informację, że jest to zegar słoneczny.
Rzeczywiście, urządzenie przypomina zegar sferyczny, ale nigdzie nie znalazłam żadnych podziałek do odczytu godziny. A może to jedynie atrapa, wykonana dla ozdoby parku?
Załączniki
Arboretum Wojsławice (1).JPG
Arboretum Wojsławice (1).JPG (148.17 KiB) Przejrzano 410 razy
Arboretum Wojsławice (5).JPG
Arboretum Wojsławice (5).JPG (130.92 KiB) Przejrzano 410 razy
Arboretum Wojsławice (4).JPG
Arboretum Wojsławice (4).JPG (118.24 KiB) Przejrzano 410 razy
Arboretum Wojsławice (3).JPG
Arboretum Wojsławice (3).JPG (122.33 KiB) Przejrzano 410 razy
Arboretum Wojsławice (2).JPG
Arboretum Wojsławice (2).JPG (106.75 KiB) Przejrzano 410 razy
Arboretum Wojsławice (6).JPG
Arboretum Wojsławice (6).JPG (135.86 KiB) Przejrzano 410 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1432
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Niemcza - Wojsławice, zegar słoneczny (?) na terenie Arboretum

Postautor: smar » wtorek 25 lip 2023, 09:33

Karolina Kot pisze:...Rzeczywiście, urządzenie przypomina zegar sferyczny, ale nigdzie nie znalazłam żadnych podziałek do odczytu godziny. A może to jedynie atrapa, wykonana dla ozdoby parku?

Po dłuższej chwili zastanowienia wymyśliłem coś takiego:
Wskazówkami/podziałką do odczytu godziny mogłyby być pręty będące "południkami" tej konstrukcji. Oczywiście cały obwód to 24 godziny a "południki" są ponumerowane wzrastająco - patrząc z góry - w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Całość jest ułożyskowana (a raczej "ubuksowiona") tak że można toto obracać. Teraz obróćmy konstrukcję tak by południk oznaczony godziną dwanaście "nacelować" na Słońce (np. tak by jego cień padał dokładnie na południk oznaczony 0/24h, po przeciwnej stronie konstrukcji). Wtedy południk znajdujący się dokładnie na kierunku południowym (patrz "strzałka" pod konstrukcją z opisami N i S) wskaże godzinę miejscowego czasu słonecznego.
Niestety konstrukcja na fotkach jest tylko atrapą - aby taki zegar działał oś obrotu konstrukcji musiałaby być równoległa do osi obrotu Ziemi. A ta na fotkach jest pochylona w "złą" stronę i (co prawda "na oko") o zbyt mały kąt (dla naszych szerokości geograficznych).

Posty: 28112
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Niemcza - Wojsławice, zegar słoneczny (?) na terenie Arboretum

Postautor: Karolina Kot » wtorek 25 lip 2023, 23:18

Aha.

Przecież to oczywiste.jpg
Przecież to oczywiste.jpg (116.44 KiB) Przejrzano 387 razy


Grunt, że ostatecznie wyszło na moje. :mrgreen:
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość