Kluczowa - miejsce po zegarze słonecznym na pałacu

Posty: 28038
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kluczowa - miejsce po zegarze słonecznym na pałacu

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 15 kwie 2024, 00:32

Mało kto wie, że Kluczowa (Kleutsch), miejscowość położona w gminie Ząbkowice Śląskie, mogła jeszcze kilka lat temu poszczycić się pozostałościami słonecznego zegara.
Znajdował się on na jednej z wież :arrow: opuszczonego pałacu, którego nie sposób nie zauważyć, przejeżdżając główną drogą.
Znajdował się na elewacji południowo -wschodniej, pomiędzy oknami i był dość skromny.
Niestety, zniknął podczas prac zabezpieczających obiekt, które miały miejsce kilka lat temu.

Dziś obejrzeć go można jedynie na archiwalnych zdjęciach.
Co ciekawe, ponad miejscem, w którym się znajdował, dostrzegłam umieszczony na elewacji znak solarny.

Pałac obecnie wystawiony jest na sprzedaż. Pozostaje mieć nadzieję, że obiekt znajdzie nowego właściciela, który w niego zainwestuje i będzie na tyle uważny na historię tego miejsca, że zegar na elewacji odtworzy.
I że zachowa łany czosnku niedźwiedziego, rosnące w parku za pałacem.

Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2024 roku.
Załączniki
Archiwalne zdjęcie.jpg
Archiwalne zdjęcie.jpg (72.21 KiB) Przejrzano 139 razy
Miejsce po zegarze słonecznym (1).jpg
Miejsce po zegarze słonecznym (1).jpg (86.93 KiB) Przejrzano 139 razy
Miejsce po zegarze słonecznym (3).jpg
Miejsce po zegarze słonecznym (3).jpg (125.38 KiB) Przejrzano 139 razy
Miejsce po zegarze słonecznym (2).jpg
Miejsce po zegarze słonecznym (2).jpg (79.64 KiB) Przejrzano 139 razy
Miejsce po zegarze słonecznym (4).jpg
Miejsce po zegarze słonecznym (4).jpg (89.92 KiB) Przejrzano 139 razy
Znak solarny.jpg
Znak solarny.jpg (104.91 KiB) Przejrzano 139 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 13
Rejestracja: sobota 11 kwie 2020, 15:27

Re: Kluczowa - miejsce po zegarze słonecznym na pałacu

Postautor: Azazel » czwartek 25 kwie 2024, 21:18

No ja nie wiedziałem na ten przykład że on tam był a teraz tak jakby go nie ma. Może czeba miejscowych rozpytać gdzie on jest a jak nie będa zeznawać to popatrzeć który na łapie nosi ten zegar z tego pałacu. Bo to całkiem możliwe że koś ukradł go i ma na ręce jak to zegar.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości