Świdnica - nagrobek burmistrza Weigilmanna

Dział opisujący przykłady wtórnego wykorzystania płyt nagrobkowych
Posty: 28063
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Świdnica - nagrobek burmistrza Weigilmanna

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 25 gru 2023, 11:38

W dziale poświęconym "drugiemu życiu nagrobków" znajdują się w większości niechlubne przykłady wtórego wykorzystania epitafiów i pomników grobowych. Ten przypadek będzie podobny, ale historyczny i w dodatku ze szczęśliwym zakończeniem.

W Świdnicy (Schweidnitz), na terenie Starego Miasta, na odnowionym, ceglanym fragmencie muru dawnego cmentarza klasztornego, przylegającym do północnej ściany kamienicy z adresem Franciszkańska 5, we wrześniu 2023 roku wyeksponowany został bardzo ciekawy zabytek - średniowieczna płyta nagrobkowa, odnaleziona w podwórzu domu przy ulicy Grodzkiej 18, gdzie została wykorzystana wtórnie wraz z dwoma innymi gotyckimi nagrobkami dla zabezpieczenia otworu średniowiecznej studni.
Okazało się, że jest to pochodzące z połowy XIV wieku epitafium dawnego burmistrza miasta, pana Weigilmanna, który został pochowany na cmentarzu otaczającym niegdyś niezachowane do dziś zabudowania klasztorne.
Wykonano je z granitu i zaopatrzono w napis z nazwiskiem, wykutym majuskułą, czyli wielkimi literami.

Świdnicki klasztor franciszkański powstał w XIII wieku i funkcjonował - lepiej lub gorzej - do wieku XIX. Kres jego istnieniu przyniósł rok 1849, kiedy to władze miasta zakupiły jego zabudowania. Wkrótce wyburzono wszystkie budynki i w latach 1852 - 1854 wzniesiono w tym miejscu gimnazjum ewangelickie (później była to Szkoła Podstawowa nr 10, a obecnie jest to siedziba Sekcji Terenowej Pracowników Socjalnych MOPS).

Epitafium średniowiecznego burmistrza Świdnicy, które pełniło rolę pokrycia dla studni i utwardzenia podjazdu na jednym z podwórców w centrum miasta, znalazło nowe miejsce do ekspozycji. Obecnie ta historyczna płyta nagrobna jest eksponowana na murze przy ulicy Franciszkańskiej, który prawdopodobnie jest fragmentem ogrodzenia nieistniejącego obecnie cmentarza przyklasztornego. Ta gotycka pamiątka historyczna nie jest jedyna – razem z nią odkryto na tym samym podwórzu dwie inne płyty nagrobne z tego samego okresu.

Historia tych płyt nagrobnych stała się głośno komentowana w marcu 2019 roku, kiedy to Sobiesław Nowotny – ekspert od historii Świdnicy – zdołał odczytać nazwisko osoby upamiętnionej na jednym z kamiennych epitafiów. Analiza dokumentów datowanych na XIV wiek umożliwiła potwierdzenie tożsamości tej osoby. Okazało się, że jest to burmistrz Świdnicy z czasów panowania księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego, który rządził miastem w XIV wieku.

Źródło

Odnowiony mur dawnego cmentarza wraz z umieszczonym na nim nagrobkiem i ciekawą tablica informacyjną (z tekstem pana Sobiesława Nowotnego) prezentują się doskonale i stanowią ciekawą ciekawostkę, jaka można obejrzeć podczas zwiedzania miasta. Wielkie brawa!
No i warto dodać, że nie jest to jedyna inicjatywa, mająca na celu zachowanie pamiątek po dawnej Świdnicy. W tym kierunku ostatnio wiele dobrego się dzieje.
Załączniki
Nagrobek burmistrza (1).jpg
Nagrobek burmistrza (1).jpg (127.76 KiB) Przejrzano 236 razy
Nagrobek burmistrza (3).jpg
Nagrobek burmistrza (3).jpg (113.41 KiB) Przejrzano 236 razy
Nagrobek burmistrza (2).jpg
Nagrobek burmistrza (2).jpg (112.67 KiB) Przejrzano 236 razy
Nagrobek burmistrza (5).jpg
Nagrobek burmistrza (5).jpg (118.45 KiB) Przejrzano 236 razy
Nagrobek burmistrza (4).jpg
Nagrobek burmistrza (4).jpg (106.48 KiB) Przejrzano 236 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Drugie życie nagrobków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość