I rzeczywiście, dane historyczne zdradzają, że pierwsze zabudowania sakralne powstały w tym miejscu już na początku XIII wieku. Wzniesiono je najprawdopodobniej w latach 1207 - 1220 w stylu romańskim, a następnie wielokrotnie rozbudowywano i modernizowano, czego efektem jest dominujący dziś w architekturze obiektu barok.
Obok kościoła od roku 1183 funkcjonował także klasztor cysterski, istniejący w tym miejscu przez całe stulecia, aż do roku 1819, kiedy to nastąpiła jego kasacja decyzją władz carskich. Zakonników do Koprzywnicy z francuskiego Morimondu sprowadził wojewoda sandomierski, Mikołaj Bogoria ze Skotnik, tworząc opactwo cysterskie wysunięte najdalej na wschód w całej Europie.
Kościół klasztorny zachował w stanie prawie nienaruszonym do czasów współczesnych bryłę, układ wnętrza, system konstrukcyjny oraz detale architektoniczne. Współczesna fasada wykonana została podczas przebudowy w XVIII wieku. Kościół jest budowlą bazylikową, trójnawową, o systemie filarowym z transeptem, przykryta sklepieniem krzyżowo-żebrowym, z prostokątnym prezbiterium. Zawiera elementy architektury romańskiej, w tym wykonane z ciosów kamiennych sklepienia ostrołukowe, fryz ząbkowy oraz zamurowaną rozetę. Filary i półkolumny są zdobione płaskorzeźbionymi ornamentami geometrycznymi i roślinnymi, natomiast zworniki zdobione są tak zwaną dekoracją plecionkową. Szczególnie cenny zwornik przedstawiający Baranka Bożego znajduje się na przecięciu naw.
W konstrukcji kościoła i klasztoru zauważyć można wpływ przebudów i renowacji w kolejnych wiekach. Z pozostałości gotyckich zachowały się gotyckie polichromie z początku XV w.
Na południowej ścianie prezbiterium widoczne są sceny Sądu Ostatecznego oraz dzieje Marii w historii zbawienia. Gotycki charakter mają pozostałości krużganków w postaci śladów ostrych łuków na północnej ścianie kościoła. Efektem gotyckich przebudów są również podniesione szczyty uzupełnione cegłą.
- Wikipedia
Kościół w dużej mierze zachował swój pierwotny wygląd, pomimo zniszczeń, jakie przyniosły mu działania wojenne. Duże straty spowodowała zwłaszcza I Wojna Światowa, podczas której, w roku 1915, spłonął dach świątyni i klasztor. W efekcie bezpowrotnie rozebrano dużą część zabudowań klasztornych (ocalało skrzydło wschodnie), ale świątnia na szczęście ocalała, chociaż jej dach przez długi czas kryty był strzechą. Nad odbudową oraz rekonstrukcją charakterystycznej wieży sygnaturki czuwał profesor Adolf Szyszko - Bohusz.