Paczków - domniemana kwatera z I Wojny Światowej

Moderator: Markov

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Paczków - domniemana kwatera z I Wojny Światowej

Postautor: Karolina Kot » środa 23 wrz 2020, 06:42

W Paczkowie (Patschkau), na cmentarzu komunalnym, znajdującym się przy ulicy Jana Pawła II, natknęłam się na kamienny głaz - pomnik z krzyżem.
Obecnie jest on zaopatrzony we współczesną tablicę w dwóch językach, polskim i niemieckim, która informuje, że obelisk ten jest poświęcony poległym w I Wojnie Światowej.
Patrząc na to miejsce zaczęłam mieć spore wątpliwości, czy to jest tylko i wyłącznie pomnik. Bo w Paczkowie pomnik poległych już poznałam, znalazłam go w zupełnie innym miejscu.
Podejrzewam, że na cmentarzu paczkowskim istniała kwatera wojenna w obrębie której spoczęli żołnierze, zmarli w lokalnym lazarecie z powodu doznanych ran i chorób.
I że właśnie natknęłam się na jej pozostałości, zagarnięte przez współczesne pochówki.
Podobne kwatery istniały w sąsiednich miastach: Otmuchowie oraz w Kamieńcu Ząbkowickim. A więc - czemu nie w Paczkowie?

Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2020 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Domniemana kwatera (1).JPG
Domniemana kwatera (1).JPG (140.94 KiB) Przejrzano 2426 razy
Domniemana kwatera (2).JPG
Domniemana kwatera (2).JPG (118.04 KiB) Przejrzano 2426 razy
Domniemana kwatera (3).JPG
Domniemana kwatera (3).JPG (136.06 KiB) Przejrzano 2426 razy
Domniemana kwatera (4).JPG
Domniemana kwatera (4).JPG (142.31 KiB) Przejrzano 2426 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości