Potworów (Riegersdorf) w powiecie ząbkowickim, w gminie Bardo to nieduża wieś, obecnie położona nieco z boku głównej trasy komunikacyjnej - drogi krajowej numer 8.
Nie zawsze jednak tak było.
Niegdyś przez sam środek Potworowa biegł główny dukt kupiecki prowadzący z Wrocławia, przez Ząbkowice Śląskie do Barda, Kłodzka i dalej. Dziś stara droga, przy której nadal stoją liczne kapliczki, jest zapomniana, bo przecięła ją ogromna kopalnia magnezytu.
Jak widać Potworów był niegdyś ważnym miejscem!
Podczas moich poszukiwań szybko okazało się, że poza kamiennym krzyżem pokutnym, powszechnie uważanym za jedyny zabytkowy obiekt, znajdujący się na terenie miejscowości, istnieje jeszcze znacznie ciekawszy relikt.
Jest nim pozostałość niedużego gródka stożkowatego typu motte, pochodzącego z okresu późnego średniowiecza.
Warownie tego typu zazwyczaj były posiadłościami rycerskimi. Składały się z centralnie umieszczonego kopca, na którym wznoszono wieżę mieszkalno - obronną oraz otaczającej całość fosy wypełnionej wodą oraz często także wału obronnego.
W sąsiedztwie obronnej wieży lokowano podgrodzie z chałupami i całą potrzebną infrastrukturą. Z czasem rozwinęła się z nich wieś.
A gródek? Z tego typu obiektami bywało różnie. Czasem rosły w siłę i przebudowywano je na dwory obronne i zamki, jak miało to miejsce w Owieśnie lub w Ciepłowodach. A czasem padały ofiarą najazdu, plądrowano je i palono, po czym popadały w ruinę i zapomnienie. I tak też zapewne stało się w Potworowie.
Ciekawe. Potworów = po dworów, miejsce po dworze?
Zdjęcia wykonaliśmy w lutym 2020 roku.
Lokalizacja
Dostęp do grodziska jest utrudniony, gdyż znajduje się za zabudowaniami - za domem z numerem 34. Chyba wystraszyliśmy też przy okazji okolicznych mieszkańców.