Na tropie Pana Samochodzika

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Na tropie Pana Samochodzika

Postautor: smar » poniedziałek 12 gru 2022, 20:19

Całkiem przypadkiem kilka dni temu trafiłem na książkę Emila Roszewskiego "Na tropie Pana Samochodzika" wydawnictwa CM ("ciekawe miejsca" ;) ) 2020r.
Autor spróbował zebrać w niej dociekania i ustalenia - zarówno swoje ale przede wszystkim bardzo licznej grupy miłośników książek Nienackiego - dotyczące poszukiwań rzeczywistych miejsc i obiektów mogących służyć panu Zbigniewowi za kanwę jego powieści z Panem Tomaszem w roli głównej. Przyznam że w młodości uwielbiałem czytać książki o przygodach Pana Samochodzika jak również oglądać filmy nakręcone w oparciu o nie. I tak jak w prezentowanej pozycji zastanawiałem się na ile książkowe opisy Nienackiego mają swoje pierwowzory w rzeczywistości (wszyscy którzy spotkali się z książkami o przygodach Pana Samochodzika wiedzą że poza wyjątkami typu Malbork czy Frombork ich autor nie podawał rzeczywistych nazw miejscowości). Prezentowana książka idealnie trafia w moje zainteresowania i - mam nadzieję - może zainteresuje również część Forumowiczów
pan samochodzik.jpg
pan samochodzik.jpg (190.51 KiB) Przejrzano 2601 razy

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Na tropie Pana Samochodzika

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 12 gru 2022, 21:42

Mam, posiadam. Już od dobrych kilku miesięcy. ;)
Dziwnie wyglądające auto też zresztą posiadam.

A na okładce w tle widoczna jest kolegiata w Tumie pod Łęczycą, czyli - ani chybi - nawiązanie do książki "Uroczysko" (pierwotnie ukazała się ona pod tym właśnie tytułem), dopiero po latach wciągniętej w cykl opowieści o Panu Samochodziku.
"Uroczysko" to moja ulubiona książka pana Zbigniewa Nienackiego. Mój egzemplarz znalazłam... na śmietniku. :D
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Na tropie Pana Samochodzika

Postautor: smar » wtorek 13 gru 2022, 09:04

A propos "Uroczyska" to skarbem który Pan Tomasz odnalazł była zaginiona stauroteka - złoty relikwiarz Krzyża Św. W książce odnaleziono ją (przy zwłokach zakonnika) w podziemnym tunelu. I tu ciekawostka o której wcześniej nie słyszałem a dowiedziałem się o niej z prezentowanej książki: o ile zapewne nie istnieje żadne tajne przejście będące pierwowzorem tego w książce (zarówno w okolicach Łęczycy jak i gdzie indziej) to z Kolegiatą w Tumie jest (a może już tylko była... :cry: ) związana "prawdziwa" stauroteka! Tuż przed wybuchem II w. św. została wywieziona do kościoła parafialnego w Łęczycy i wszelki ślad po niej zaginął... Może jeszcze cały czas czeka na swojego odkrywcę? Miejmy taką nadzieję...

Posty: 2949
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Na tropie Pana Samochodzika

Postautor: buba » czwartek 29 gru 2022, 20:20

A są w tej książce jakies nawiązania do "Pan Samochodzik i Templariusze"? Bo ta była moją ulubioną! Czytalam potem jakies "P.S. i człowiek z ufo" albo "P.S. i tajemnica tajemnic" ale juz mi jakos nie podeszły. A śladami wyprawy z harcerzami z "Templariuszy" sama się kiedys chcialam wybrać! Pamiętam, ze bylo to całkiem osadzone w realiach przestrzennych np. było o "wąskim przesmyku odzielającym jezioro Zelwa od jeziora Miłkokuk. Jezioro Zelwa oczywiscie jest, a "Miłkokuk" równiez tylko pisany przez "W". Jakies uroczysko "Gruszki" tez tam mialo byc i tez je znalazlam na mapie. Nie znalazlam jedynie Kortumowa tego od tajemniczej studni, ale kto wie - może isnieje, tylko ma nieco zmienioną nazwe?

Ale ostatecznie nie pojechalam na poszukiwania. Potem zajelam sie wycieczkami w poszukiwaniu miejsc z "Krzyzaków" i "Ogniem i mieczem" i jakos to mnie wciągnelo bardziej!

Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Na tropie Pana Samochodzika

Postautor: smar » czwartek 29 gru 2022, 20:32

buba pisze:A są w tej książce jakies nawiązania do "Pan Samochodzik i Templariusze"?

Oczywiście że są podobnie jak do pozostałych książek "Pan Samochodzik i..." autorstwa Nienackiego. Twoje ustalenia odnośnie "Templariuszy" są zgodne z przedstawionymi w książce. Do pierwowzoru Kortumowa kandydują Papowo i Okartowo a bardzo możliwe że (podobnie jak wiele innych miejsc przedstawionych w tych książkach) Kortumowo jest kompilacją ich obu i jeszcze czegoś ;)

Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Na tropie Pana Samochodzika

Postautor: smar » czwartek 29 gru 2022, 20:49

buba pisze:...Potem zajelam sie wycieczkami w poszukiwaniu miejsc z "Krzyzaków" i "Ogniem i mieczem" i jakos to mnie wciągnelo bardziej!

Świetny pomysł! :D
Ja swego czasu zrobiłem sobie wycieczkę po Rzymie śladami "Aniołów i demonów" i po Paryżu śladami "Kodu DaVinci" Dana Browna ;)

Posty: 2949
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Na tropie Pana Samochodzika

Postautor: buba » sobota 31 gru 2022, 21:31

smar pisze:
buba pisze:...Potem zajelam sie wycieczkami w poszukiwaniu miejsc z "Krzyzaków" i "Ogniem i mieczem" i jakos to mnie wciągnelo bardziej!

Świetny pomysł! :D
Ja swego czasu zrobiłem sobie wycieczkę po Rzymie śladami "Aniołów i demonów" i po Paryżu śladami "Kodu DaVinci" Dana Browna ;)


Wciagające są takie poszukiwania, bo nawet zwyklej wycieczce dodają jakiejś magii. Bo widzac niby totalnie zwykle miejsca patrzysz na nie przez pryzmat tych historii z ksiazki i to jakos ksztaltuje czasoprzestrzen!

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Na tropie Pana Samochodzika

Postautor: Gniewko » sobota 31 gru 2022, 22:15

Magia... Zanim powstało Forum zjeździłem z kolegą całą Polskę. Tak mi się do dziś zdawało... Jutro wieczorem ruszam tam, gdzie nigdy nie byłem. Do miasta, które w XIV wieku należało do Templariuszy, od 1373 roku do Czech, a od 1402 do Krzyżaków. Ciekawe co znajdę...
Maciej Rodziewicz

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Na tropie Pana Samochodzika

Postautor: Gniewko » piątek 06 sty 2023, 10:46

I coś znalazłem...
Chodzi o historię rodu von Wedel. Być może ci, których znamy z czekolady byli potomkami tych, którzy straszliwie rozrabiali na ziemi Lubuskiej dawno, dawno temu.
Ale niejaki Hosson von Wedel znany był z konfliktu z Joannitami tuż po kasacie Templariuszy. A nawet splądrował komandorię w Rurce. Prawdopodobnie on ufortyfikował zamek w Starym Osiecznie, który Wedlowie poddali w 1402 roku Krzyżakom.
Maciej Rodziewicz

Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Na tropie Pana Samochodzika

Postautor: smar » sobota 30 gru 2023, 12:14

Zachęcony książką Emila Roszewskiego od której zacząłem ten wątek postanowiłem "przypomnieć" sobie wszystkie książki serii napisane przez Zbigniewa Nienackiego. I tu ciekawostka - natrafiłem na taką której nigdy wcześniej nie czytałem bo nawet nie wiedziałem że istnieje!
Zawsze przyjmowałem że pierwszą książką z serii jest "Uroczysko" a tu natrafiłem na "Pierwszą przygodę Pana Samochodzika" którą chyba należałoby chronologicznie umieścić przed "Uroczyskiem". Nie będę starał się streścić o czym ta książka jest. Zamiast tego zamieszczam fotkę pierwszej strony pierwszego rozdziału
albazin01.jpg
albazin01.jpg (193.59 KiB) Przejrzano 921 razy

albazin02.jpg
albazin02.jpg (130.81 KiB) Przejrzano 921 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość