Szczytna - jaskinia na Szczytniku

Posty: 28199
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Szczytna - jaskinia na Szczytniku

Postautor: Karolina Kot » sobota 04 maja 2024, 14:54

Czasami zdarza się, że człowieka z ciężkiego marazmu ratuje jeden malutki znaczek, zauważony przypadkowo na mapie.
Tak właśnie było w tym przypadku.
Niepozorny i nigdzie nie opisany symbol - oznaczający jaskinię - umieszczono tuż obok zamku Leśna Skała, znajdującego się na Szczytniku (Steinberg), wniesieniu zlokalizowanym w Górach Stołowych, powyżej miasteczka Szczytna (Rückers) w powiecie kłodzkim.
Nigdy wcześniej nie słyszałam o jakiejkolwiek jaskini w tym rejonie!

Nie minęło 20 minut i zamiast depresji i gnicia w wyrze miałam znów wiatr we włosach oraz DK8 przed maską Archimedesa, w którym ostatnio nauczyłam się wrzucać bieg numer 5 (jak to autko wtedy cichutko chodzi, wielki wstyd, że przez tyle lat żyłowałam go na czwórce). Można powiedzieć, że w jednej chwili życie wróciło i w auto i w jego kierowcę.

Mimo szczytu sezonu urlopowego zaparkowaliśmy bez problemu prawie pod samym zamkiem. Dla VIP-ów, zwłaszcza o takich skromnych rozmiarach, miejsce się zawsze znajdzie.
Zostawiwszy Archimedesa ruszyłam w kierunku zamku, wypatrując starej furtki w murze, przez którą po schodach prowadzi żółty szlak turystyczny.

Żeby dotrzeć do jaskini należy przejść przez tę furtkę, zejść schodami na dół i odbić z żółtego szlaku w wygodną ścieżkę, okrążającą zamek. Maszerując nią miniemy po drodze skałę ze ścianą wspinaczkową, noszącą nazwę Elektryczna. Dla mnie, mieszczucha, na pierwszy rzut oka wyglądała jak jakaś stacja transformatorowa.

Na północnych zboczach zamku, niemal dokładnie poniżej bramy wjazdowej na dziedziniec, znajduje się skała ze szczelinami.
To cel naszej wyprawy.
Wchodząc w jedną z naturalnych rozpadlin trafimy w podziemia niedługiej, ale ciekawej jaskini o poziomym rozwinięciu i piaszczystym spągu. Jej zwiedzanie nie wymaga większego trudu (można się trochę ubrudzić, tu i ówdzie należy się schylić no i trzeba mieć ze sobą latarkę), mogą tu włazić nawet dzieci.
Chociaż całość rozpadliny wygląda na twór natury, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że ktoś mocno pracował nad tym miejscem. Z dłutem, kielnią i cementem.

Ten idealny łuk i znajdujące się tuż za nim filary są mocno podejrzane.

Historia tej jaskini wymaga rozpracowania, a samo miejsce dokładniejszych oględzin. Bardzo, bardzo polecam zajrzeć, zwłaszcza, że dotarcie do groty nie wymaga większego wysiłku, a spacer ścieżką poniżej zamku to czysta przyjemność i świetna terapia na złe fluidy.
Zdjęcia wykonałam w maju 2024 roku.
Załączniki
Droga do nieznanego (1).jpg
Droga do nieznanego (1).jpg (158.16 KiB) Przejrzano 207 razy
Droga do nieznanego (3).jpg
Droga do nieznanego (3).jpg (133.83 KiB) Przejrzano 207 razy
Droga do nieznanego (4).jpg
Droga do nieznanego (4).jpg (185.57 KiB) Przejrzano 207 razy
Droga do nieznanego (2).jpg
Droga do nieznanego (2).jpg (109.83 KiB) Przejrzano 207 razy
Jaskinia (1).jpg
Jaskinia (1).jpg (199.59 KiB) Przejrzano 207 razy
Jaskinia (2).jpg
Jaskinia (2).jpg (77.14 KiB) Przejrzano 207 razy
Jaskinia (3).jpg
Jaskinia (3).jpg (41.16 KiB) Przejrzano 207 razy
Jaskinia (5).jpg
Jaskinia (5).jpg (34.74 KiB) Przejrzano 207 razy
Jaskinia (4).jpg
Jaskinia (4).jpg (49.44 KiB) Przejrzano 207 razy
Jaskinia (9).jpg
Jaskinia (9).jpg (98.75 KiB) Przejrzano 207 razy
Jaskinia (8).jpg
Jaskinia (8).jpg (69.45 KiB) Przejrzano 207 razy
Jaskinia (7).jpg
Jaskinia (7).jpg (50.75 KiB) Przejrzano 207 razy
Jaskinia (6).jpg
Jaskinia (6).jpg (89.14 KiB) Przejrzano 207 razy
Jaskinia (10).jpg
Jaskinia (10).jpg (51.25 KiB) Przejrzano 207 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1454
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Szczytna - jaskinia na Szczytniku

Postautor: smar » sobota 04 maja 2024, 19:48

Karolina Kot pisze:...Chociaż całość rozpadliny wygląda na twór natury, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że ktoś mocno pracował nad tym miejscem. Z dłutem, kielnią i cementem.

Ten idealny łuk i znajdujące się tuż za nim filary są mocno podejrzane.

Historia tej jaskini wymaga rozpracowania, a samo miejsce dokładniejszych oględzin...


Ciekawa "dziura" ;)
Raczej nie jest zinwentaryzowana. Nie ma jej w książkowym wydaniu Inwentarza jaskiń Sudetów, nie wspomniano o niej w materiałach ostatniego Sympozjum Speleologicznego w Lewinie Kłodzkim którego sesje terenowe dotyczyły głównie Gór Stołowych jak również nie potrafię jej wyszukać w internetowym Inwentarzu Jaskiń Polski Jaskinie. Nie jest też najprawdopodobniej sztolnią bo czego można by szukać/co można by wydobywać w Górach Stołowych

Posty: 42
Rejestracja: środa 28 cze 2023, 21:01

Re: Szczytna - jaskinia na Szczytniku

Postautor: Sowa74 » sobota 04 maja 2024, 20:33

Pod Szczytnikiem była jakaś sztolnia, opisywali to chłopacy od exksploracji na forum o poszukiwaniach. Namiary na kolejną mam w okolicy Błędnych Skał. Sprawdzę latem na urlopie.

Posty: 28199
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Szczytna - jaskinia na Szczytniku

Postautor: Karolina Kot » sobota 04 maja 2024, 22:28

Otwór nie wygląda na sztolnię, to raczej naturalna szczelina. Ale już w środku chyba nie obyło się bez działań człowieka.
Nie zdołałam przyjrzeć się dokładniej, bo w tej całej ekscytacji... zapomniałam zabrać ze sobą latarkę! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1454
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Szczytna - jaskinia na Szczytniku

Postautor: smar » niedziela 05 maja 2024, 11:13

smar pisze:Nie jest też najprawdopodobniej sztolnią bo czego można by szukać/co można by wydobywać w Górach Stołowych

Pisząc powyższe miałem na myśli to, że Szczytnik to góra zbudowana z typowych dla Gór Stołowych kredowych piaskowców i z tego co wiem to nikt nigdy niczego w nich nie szukał :mrgreen:


Sowa74 pisze:...Namiary na kolejną mam w okolicy Błędnych Skał. Sprawdzę latem na urlopie.


Tu sprawa jest ciekawsza bo poniżej Błędnych Skał kredowe piaskowce i margle graniczą z utworami karbońskimi - granitami kudowskimi oraz piaskowcami, łupkami i zlepieńcami. W pobliżu Pstrążnej próbowano nawet eksploatować niewielkie złoże węgla kamiennego - co prawda bez większego powodzenia. Może sztolnia o której wspomniałeś ma z tym coś wspólnego?

Posty: 42
Rejestracja: środa 28 cze 2023, 21:01

Re: Szczytna - jaskinia na Szczytniku

Postautor: Sowa74 » poniedziałek 13 maja 2024, 23:45

Co do zamku na Szczytnej to mam robocza hipotezę o tunelu ucieczkowym. Niestety bystry przewodnik pokrzyżował moje plany zweryfikowania tego od wnętrza pałacu a już byłem w środku ;). Może kolejnym razem.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość