Bochnia - Kurów, tajemniczy kopiec

Posty: 28199
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Bochnia - Kurów, tajemniczy kopiec

Postautor: Karolina Kot » piątek 04 wrz 2015, 22:53

Wszystko zaczęło się od wzmianki w "Orlim Locie", wydanym w lutym 1930 roku.
Traktował on m.in. o tajemniczych, prehistorycznych kopcach. Wszystkie wymienione w tekście obiekty poznałam już i zlokalizowałam zanim w/w pismo wpadło mi w ręce.
Wszystkie, poza jednym.
Wzmianka o kopcu w Kurowie pod Bochnią, wedle opisu ewidentnie będącym stanowiskiem archeologicznym, wprawiła mnie w osłupienie.

Poniżej pozwolę sobie zaprezentować intrygujący mnie fragment:
Załączniki
Kopce w powiecie bocheńskim - ORLI LOT.JPG
Kopce w powiecie bocheńskim - ORLI LOT.JPG (29.02 KiB) Przejrzano 5515 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28199
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Bochnia - Kurów, tajemniczy kopiec

Postautor: Karolina Kot » piątek 04 wrz 2015, 22:57

W rezultacie własnych poszukiwań, a także dzięki namiarom podanym przez naszego forumowicza, Deltę, pewnego zimowego popołudnia trafiłam do Kurowa.
W strugach padającego deszczu, ponad drogą wiodącą przez Uzbornię prosto do rynku bocheńskiego, rzeczywiście dostrzegłam coś na kształt mocno zniwelowanego kopca.
Na jego szczycie w 1927 roku (zaledwie 3 lata przed ukazaniem się wspomnianego powyżej wydania "Orlego Lotu") ustawiono kapliczkę z figurą Maryi.
Pobieżne oględziny obiektu pozwoliły poddać w wątpliwość jednoczasowość powstania interesującego nas kurhaniku i zwieńczonego krzyżem pomniczka: kopiec został okropnie okaleczony przez orkę oraz solidnie podcięty od strony zachodniej podczas poszerzania traktu.
Dodać należy, iż prezentowane miejsce leży na samym szczycie wzniesienia: rozciąga się z niego doskonały widok na Bochnię i okolicę.

Trudno dziś powiedzieć gdzie rezydencja się znajdowała i jak wyglądała, ale istniała na pewno, skoro o dworze rycerskim z folwarkiem wspomina Jan Długosz, a do czasów dzisiejszych przetrwały w Kurowie takie nazwy terenowe jak "Gródek" czy "Koci zamek".
Dodajmy, że przez wieś przebiegał prastary szlak handlowy z Węgier do Krakowa, co dawało Kurowskim pewne profity z przydrożnych karczem, gdzie zatrzymywali się znużeni drogą kupcy i podróżni.


Czy to możliwe, że to to to?
Że skromny, ledwo zarysowujący się kopczyk może być tym wspominanym w "Orlim Locie"?
Może to po prostu zwykła podstawa, usypana pod kapliczkę? Albo dawna mogiła np. morowa? :bad:
Lub tzw. "kopiec graniczny"?

Lokalizacja
Zdjęcia pochodzą z grudnia 2012 roku.
Załączniki
Kurów - domniemany kopiec (2).jpg
Kurów - domniemany kopiec (2).jpg (89.82 KiB) Przejrzano 5512 razy
Kurów - domniemany kopiec (1).jpg
Kurów - domniemany kopiec (1).jpg (84.62 KiB) Przejrzano 5512 razy
Kurów - domniemany kopiec (3).jpg
Kurów - domniemany kopiec (3).jpg (73.61 KiB) Przejrzano 5512 razy
Kurów - domniemany kopiec.jpg
Kurów - domniemany kopiec.jpg (90.8 KiB) Przejrzano 5512 razy
Kapliczka.jpg
Kapliczka.jpg (60.65 KiB) Przejrzano 5512 razy
Kapliczka..jpg
Kapliczka..jpg (50.38 KiB) Przejrzano 5512 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość