Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu jest najważniejszym miejscem historycznym Polski. Tu odbywały się koronacje większości polskich królów oraz ich pogrzeby. Pochowani są tu św. Stanisław ze Szczepanowa, inni biskupi, prawie wszyscy królowie i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.
Początki katedry sięgają 1000 r. Po pożarze w 1305 r. romańskiej budowli, król Władysław Łokietek wzniósł nową świątynię w stylu gotyckim. Później jej bryła została otoczona licznymi kaplicami. Ponad katedrą górują trzy wieże: Zegarowa, Srebrnych Dzwonów oraz ta, na którą się wychodzi, aby zobaczyć Dzwon Zygmunta.
Fasadę szczytową gotyckiej katedry zdobi piękna rozeta, nad nią orzeł oraz posąg św. Stanisława.
Po prawej stronie widoczna jest XV w. Kaplica Świętokrzyska oraz Wieża Srebrnych Dzwonów (zwana również Wikaryjską). Po przekroczeniu portalu wejściowego, nad schodami do katedry, wiszą kości mamuta i niedźwiedzia jaskiniowego – obecnie zasłonięte na czas remontu. Legenda mówi, że jak odpadną z łańcuchów to nastąpi koniec świata. Na wejściowych drzwiach do katedry powtarza się inicjał "K", który nie dotyczący słowa Kraków (jak to reklamuje lokalna telewizja) ale odnosi się do Kazimierza Wielkiego. Po lewej stronie znajduje się Kaplica Św. Trójcy. Wycieczki szkolne nadal robią sobie zdjęcia grupowe przed południową elewacją, na tle złotej kopuły, renesansowej Kaplicy Zygmuntowskiej. Po stronie północnej jest również obfotografowany Kościuszko na tle Wieży Zegarowej (zwanej też Salomonową). W narożach jej hełmu stoją posągi: św. Kazimierza, św. Wacława, św. Stanisława i św. Wojciecha.
Zdjęcia wykonane zostały z zewnątrz - w środku jest (jak to u nas) bezwzględny zakaz fotografowania...